Славко Упевче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Славко Упевче
Роден(а)1951
Охрид,  Кралство Југославија
НационалностМакедонец
Занимањесликар

Славко Упевче (Охрид, 1951) — македонски сликар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Упевче е роден во 1951 година во Охрид. Дипломирал на Факултетот за Ликовни Уметности во Скопје, во класата на проф. Рубенс Корубин. Член е на ДЛУМ и ДЛУПУМ, а со самостојни изложби до сега се претставил низ Македонија, Бугарија, Србија, Хрватка, Словенија, како и на повеќе групни ликовни изложби и колонии во Европа и Америка. Неговите дела се наоѓаат во збирка на сите континенти. Негов син е познатиот мозаичар Никола Упевче.

Самостојни изложби

 • 1969, 1970, 1971,1973, 1974, ОХРИД, Дом на култура "Григор Прличев"
 • 1974 ОХРИД, Предворје на Св.Софија
 • 1977 ЗАДАР, ХРВАТСКА Дом на ЈНА
 • 1981,1982 ОХРИД, Дом на култура "Григор Прличев"
 • 1985 ВЕВЧАНИ, Печалбарски Денови
 • 1986 ОХРИД, Салон на НИП Нова Македонија
 • 1988 КРУШЕВО, Спомен галерија НИКОЛА МАРТИНОВСКИ
 • 1988 СКОПЈЕ, Салон на ДЛУМ и ДЛУПУМ
 • 1990, 1992 ОХРИД, Галерија УРАНИЈА - Завод и Музеј Охрид
 • 1992 ВЕЛЕСТОВО, Поетска ноќ во Велестово
 • 1995 СОФИЈА, БУГАРИЈА, Универзитет Св.Климент Охридски
 • 1996 КОПАР, СЛОВЕНИЈА, ТЕАТАР
 • 1996 ПУЛА, ХРВАТСКА, Галерија VINCENT IZ KASTVA
 • 1996 РИЈЕКА, ХРВАТСКА, Салон на Мекедонското Културно Друштво
 • 1996 ЗАГРЕБ, ХРВАТСКА, Фоаје на театарот GAVELA
 • 1996 ОСИЈЕК, ХРВАТСКА, ГАЛЕРИЈА
 • 1996 СПЛИТ, ХРВАТСКА, Галерија на град Сплит
 • 2000 СКОПЈЕ, Културно Информативен Центар
 • 2000 СТРУГА, Дом на култура
 • 2013 ОХРИД, Куќата на Уранија[1]

Наводи[уреди | уреди извор]