Славко Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Славко Крстевски
SlavkoKrstevski.jpg
Роден/аСлепче, Демирхисарско
ЗанимањеПоет, романописец и драмски автор
НационалностМакедонец

Славко Крстевски (Слепче, Демирхисарско, 11 август 1939) - македонски поет, романописец и драмски автор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Славко Крстевски е роден на 11 август 1939 година во Слепче, Демирхисарско. Основното образование го завршил во родното место, а потоа продолжил во Школата за народни учители „Браќа Миладиновци“ во Битола. Во периодот од 1959 до 1962 година работел како учител во Базерник, Суводол, Кутретино и Демир Хисар. Основач е и прв раководител на Народната библиотека при Домот на културата „Илинден“ Демир Хисар. Од 1964 до 1975 е дописник на весниците „Комунист“, „Народна задруга“, „Трудбеник“ и Радио Битола, а од 1976 до 1986 е дописник на Македонската радио телевизија. Се смета за еден од основачите на драмскиот аматеризам во Демир Хисар. Драмските групи под негово раководство се претставуваат успешно и освојуваат многу награди на фестивалите низ бивша Југославија.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Славко Крстевски е автор на книгите:

  • Невини, а осудени (драма, 1968)
  • Крикови (поезија, 2014)
  • Битисување (роман, 2014)
  • Катарза (поезија 2018)

Награди[уреди | уреди извор]

  • Прва награда на поетскиот конкурс на магазинот „Спорт и свет“ - 1961, Загреб
  • Прва награда за главна машка улога на IV Републичка аматерска драмска смотра во Штип - 1967
  • Награда за животно дело на Фондацијата „Димитар Димитровски Такец“ - 2015
  • Награда за животно дело на Општина Демир Хисар - 2018