Славе Ивановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славе Ивановски
Роден 1922 година
Галичник
Починал 21 декември, 1944 година
во близина на Галичник
убиен од страна на Балистите

Славе Симов Ивановски ( 1922 во Галичник21 декември 1944 во близина на Галичник) ― македонски партизан и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил основно училиште во родното село. Уште како дете бил принуден да се бори за корка леб како печалбар. Се доселил и живеел во Скопје, каде работел како слаткар. Во 1944 година бил распореден во 17 македонска ударна бригада на курирска должност. Учествувал во акциите за уништување на балистичките банди.

Во борбите против oвоj корав непријател учествувал и по ослободувањето на Македонија и во една од тие акции тој храбро загинал, пронижан од непријателски куршум на 21 декември 1944 година во близината на родното место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 67. На |first= му недостасува |last= (help)