Скопје фест 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скопје Фест 2007 е издание на Македонскиот избор за забавни мелодии-Скопје Фест, одржан на 01 Mapt2008. Победничката песна ke ја претставува Македонија на Изборот за Песна на Евровизија 2008, кој се одржи во Belgrad, Srbija. Бидејќи Македонија не успеа да се квалификува за финалната вечер, Македонскиот претставник прво ke настапи на полуфиналната вечер.Очигледно е дека сите песни ќе бидат изведени на Македонски како и во Евровизискиот настап.
Skopje Fest 2008
[[]]
Датум 1 март 2008
Водители
Емитувач Македонска Радио Телевизија
Место Универзална сала, Скопје
Победничка песна
Систем на гласање 100% регионално телегласање
Број на песни 15
Останати изведувачи