Скопско Радлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скопско-Радлер (лименки).jpg
Скопско Радлер на полица во маркет
ТипПиво
ПроизводителПивара Скопје
ПотеклоМакедонија
Алкохол по волумен2.0% www.pivaraskopje.com.mk
СтилРадлер
Матична страницаwww.pivaraskopje.com.mk

СКОПСКО Радлер, е македонско пиво, преставено во 2012 година од страна на Пивара Скопје како бренд екстензија на СКОПСКО. СКОПСКО Радлер е мешавина на најквалитетното пиво кај нас и сок од лимон кој ја гаси жедта и делува неверојатно освежувачки. Создаден е за активни млади луѓе кои се во потрага по совршено освежување.

Како пиво со 2% алкохол и совршена комбинација на состојки, СКОПСКО Радлер ја стекна својата популарност веднаш по појавувањето во продажба, особено кај младите луѓе што се во потрага по совршено, двојно освежување (сок од лимон и пиво). Ова пиво е присутно на нашиот пазар во текот на летната сезона како една од најдобрите опции за освежување[1].

Со лансирањето на СКОПСКО Radler Пивара Скопје е доследна секогаш да нуди иновативни производи со беспрекорен вкус и квалитет. Креирањето на СКОПСКО Radler го отвори патот кон една нова категорија на пазарот на пиво, категорија со потенцијал да придонесе кон растот на целокупниот пивски пазар. СКОПСКО Radler е првото пиво од овој вид произведено дома, во Македонија[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПОЛНА ЧАША“. ПОЛНА ЧАША (en-us). конс. 2018-07-16. 
  2. „Брендови“. ПОЛНА ЧАША (mk-mk). конс. 2018-07-16.