Скопска артилериска бригада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скопска артилериска бригада
Активнасептември 1944
ЗемјаМакедонија
Видартилерија
БиткиЗавршни операции за ослободување на Македонија

Скопска артилериска бригада — бригада на НОБ во Македонија.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Скопската артилериска бригада била формирана во месец септември 1944 година од постоечкиот артиолериски дивизион во Присад, Велешко. На чело на бригадата бил назначен Киро Спасовски.[1]

На почетокот на своето формирање, бригадата била вооружена со 4 хаубици од 105 мм. Бригадата е формирана во Велешко бидејќи на 20 септември 1944 година Германците го зазеле Прилеп по вторпат и дивизионот морал да се движи кон село Лисиче, Велешко.[1]

Бригадата активно учествувала во борбите за ослободување на Македонски Брод, Прилеп и Велес. Во борбите кај селото ’Рлевци заплениле германски топ од 75 мм со камион и муниција. Откако се ослободило Скопје, бригадата била префрлена во Скопје и влегла во составот на Првата македонска артилериска бригада во месец декември 1944.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. 157-158

Поврзано[уреди | уреди извор]