Склавинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Со зборот склавинија се означува средновековно кнежевство на Словените. На чело на секоја склавинија стоел кнез.

Поврзано[уреди | уреди извор]