Склавинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Склавинии)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Со зборот склавинија се означува средновековно кнежевство на Словените. На чело на секоја склавинија стоел кнез.

Види исто[уреди | уреди извор]