Скијање на песок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скијање во Сахара

Скијање на песок - спорт и облик на скијање во кое скијачот се вози по песочна дина на скии, користејќи скијачки стапови, како што се прави со други видови скијање, што се практикува на снег, на суви скијачки патеки, или скии со ролери . Таа има потекло главно во Намибија, каде спортско скијање на песок исто така, може да се практикува. Хенрик Меј, Германец кој живеел во Намибија околу 10 години, поставил Гинисов рекорд во брзо скијање на песок на 6 јуни 2010 година. Тој достигнал брзина од 92,12 км/ч.[1][2] Исто така е широко распространето во Перу, каде што е исто така присутно скијање на песок.

Во 2018 година, универзитетот Фајум одржа настан за скијање на песок во Фајум со студенти од целиот Египет кои се вклучија во забавата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fastest sand skiing“. Guinness World Records (англиски). Посетено на 2 октомври 2020.
  2. „The Namibian“. www.namibian.com.na (англиски). Посетено на 2 октомври 2020.
  3. Abdullah, Michelle (8 December 2018). „بمشاركة 720 طالبا.. مهرجان للتزحلق على الرمال للجامعات في الفيوم“. El Watan News (арапски). Посетено на 2 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]