Скијање на даска на Зимските олимписки игри 2010 - полуцевка за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скијање на даска на
Зимските олимписки игри 2010
Snowboarding pictogram.svg
Полуцевка   мажи   жени
Бордеркрос   мажи   жени
Напореден велеслалом   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината полуцевка во скијање на даска во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 17 февруари. Со почеток во 13:05 и 17:15 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток во 19:15 се одржа финалето.

Златниот медал го освои Шон Вајт од САД, со што го повтори успехот од игрите во Торино во 2006 година.

Освојувачи ан медлаи[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
САД Шон Вајт Финска Пету Пироинен САД Скоти Лаго

Надворешни врски[уреди | уреди извор]