Скијачки скокови на Зимските олимписки игри 2010 - поединечно на мала скокалница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скијачки скокови на
Зимските олимписки игри 2010
Ski jumping pictogram.svg
Мала скокалница
Голема скокалница
Голема скокалница (тимски)
Квалификации


Натпрварите во скијачки скокови на малата скокалница на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 12 и 13 февруари. На натпреварот учествуваше 61 спортист од 18 земји. Медалите во овааа дисциплина на Олимписките игри беа доделени по 13. пат.

Натпреварите во двата дена се одржаа во Вислер. На 12 февруари, со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а на 13 февруари, со почеток во 9:45 се одржаа финалните натпревари. Квалификациите во оваа дисциплина беа првиот натпревар на игрите.

Златниот медал го освои Швајцарецот Симон Аман, кој стана првиот натпреварувач кој успеал по вторпат на Олимписките игри да освои златен медал во оваа дисциплина.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Швајцарија Симон Аман Полска Адам Малиш Австрија Грегор Шлиренцауер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]