Скитка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скитка
Скитка
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°12′56″N, 29°09′11″E

Општи податоци
Име
- изворно
Скитка
  Скитка
Поштенски број 22545
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Географија
Површина 2,18 км²
Население
Население 578

Скитка (украински: Скитка) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.