Скендербег (опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скендербег
Драма за музика од Антонио Вивалди
Vivaldi.jpg
Можен портрет на Антонио Вивалди, ок. 1723 година
ЛибретистАнтонио Салви
ЈазикИталијански
Премиера
23 јуни 1718 (1718-06-23)

Скендербег (италијанскиScanderbeg; РВ 732) ― опера (драма за музика) во три чина компонирана од Антонио Вивалди за италијанско либрето на Антонио Салви. За прв пат била изведена во Театарот на Пергола во Фиренца на 22 јуни 1718 година за да го одбележи повторното отворање на театарот за јавни претстави.[1] Додека либретото е зачувано, останале само фрагменти од изворната партитура.[2]

Улоги[уреди | уреди извор]

Улога Вид на глас Премиерен состав, 22 јуни 1718 година [3]
Скендербег, крал на Албанија контраалт кастрато Џовани Батиста Карбони
Донека, неговата сопруга, преправена во овчарка сопран Франческа Куцони-Сандони, „Ла Пармиџана“
Арониз, Принц на Епир, татко на Донека, преправен во овчар тенор Антонио Ристорини
Ормондо, гроф на Урана, армиски генерал контраалт кастрато Џовани Пјетро Сбараља, „Пешанецот“
Климен, капетанот на Скендербег сопран (травести) Ана Гуљиелмини
Амурат II, владетел на Османлиите тенор Гаетано Моси
Астерија, неговата ќерка контралто Агата Ланди
Акомат, генералот на Амурат, вљубен во Астерија сопран (травести) Роза Вентурини

Синопсис[уреди | уреди извор]

Темата на операта е Скендербег, албанскиот јунак од 15 век.

Снимки[уреди | уреди извор]

Две арии од вториот чин на операта, „S'a voi penso, o luci belle“ (Ормондо) и „Con palme ed allori“ (Скендербег), може да се слушнат на арие ритровате, испеана од контралто Соња Прина со Римска академија (Accademia Bizantina), диригирана. од Отавио Дантоне (Naïve Records).

Наводи[уреди | уреди извор]

Фусноти

  1. Holmes (1994) p. 16
  2. Colas and Di Profio (2009) p. 54; Strohm (2008a) p. 236
  3. Premiere cast from Strohm (2008a), I, p. 232.

Извори

Дополнителна книжевност[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Антонио Вивалди