Скелетон на Зимските олимписки игри 2010 - мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скелетон на
Зимските олимписки игри 2010
Skeleton pictogram.svg
мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во скелетон во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 и 19 февруари.

Сите натпревари се одржаа во Вислер. На 18 февруари, со почеток во 16:00 и 21:00 по локално време се одржаа првите две трки, а третата и четвртата се одржаа следниот ден со почеток во 15:15 и 20:30.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Канада Џон Монтгомери Латвија Мартинс Дукурс Русија Александар Третјаков

Надворешни врски[уреди | уреди извор]