Скелетон на Зимските олимписки игри 2010 - мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скелетон на
Зимските олимписки игри 2010
мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во скелетон во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 и 19 февруари.

Сите натпревари се одржаа во Вислер. На 18 февруари, со почеток во 16:00 и 21:00 по месно време се одржаа првите две трки, а третата и четвртата се одржаа следниот ден со почеток во 15:15 и 20:30.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Канада Џон Монтгомери Латвија Мартинс Дукурс Русија Александар Третјаков

Надворешни врски[уреди | уреди извор]