Скелетон на Зимските олимписки игри 2010 - жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скелетон на
Зимските олимписки игри 2010
Skeleton pictogram.svg
мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во скелетон во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 и 19 февруари.

Сите натпревари се одржаа во Вислер. На 18 февруари, со почеток во 16:00 и 21:00 по локално време се одржаа првите две трки, а третата и четвртата се одржаа следниот ден со почеток во 15:15 и 20:30.

Британката Ејми Вилијамс на својата земја и го донесе првиот златен медал на Зимските олимписки игри по 1980 година, кога злато освоил Робин Казинс во уметничко лизгање.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Обединето Кралство Ејми Вилијамс Германија Керстин Шимковак Германија Ања Хубер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]