Скарлетниот цвет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Скарлетниот цвет“ е бајка на рускиот писател Сергеј Тимофеевич Аксаков, запишана од него „од зборовите на домаќинот Пелагеја“.[1] Една од многуте варијации на заплетот„Убавицата и зверот“.[2]

Приказната за првпат ја објавил Аксаков во 1858 година како додаток на неговата автобиографија „Детството на внукот Багров“, така што, според самиот автор, не ја прекинувајте приказната за детството.

Заплет[уреди | уреди извор]

Еден богат трговец заминал на трговија во прекуокеанските земји. Пред да замине, тој ги прашал своите ќерки какви подароци да им донесе. Најстарата побарала златна круна со скапоцени камења, од која ќе биде светла како денот ноќе. Средната ќерка побарала огледало, гледајќи во него, девојчето да не старее, туку да станува сè поубаво. Најмалата ќерка побарала црвен цвет, кој е најубав на овој свет. Трговецот ветил дека ќе им ги подари на своите две најстари ќерки и најмладата ќерка му рекла само обиди се да најдеш таков цвет: „Не е тешко да се најде црвен цвет, но како можам да знам дека нема поубав на овој свет?"

Откако ја направил трговијарта и заработил пари, но не наоѓајќи го цветот што го побарала неговата ќерка, трговецот тргнал да се враќа дома со своите слуги и подароците за неговите појстари ќерки. По патот, разбојници го нападнале трговецот и неговите слуги. Оставајќи ги карванот и слугите, трговецот избегал од разбојниците во густата шума.

Во шумата, тој наишол на луксузна палата. Влегувајќи во палатата, тој седнал на масата, на која сами се појавувиле убави јадења и вина. Откако вечерал, ја поминал ноќта и појадувал, тој решил да прошета во градината околу палатата и видел црвен цвет со невидена убавина. Сфаќајќи дека пред него е цветот што го побарала неговата ќерка, трговецот го кине. Тогаш пред него се појавува луто чудовиште - сопственикот на палатата. За фактот дека трговецот, кој бил примен како драг гостин, го скинал неговиот омилен цвет, радоста на целиот негов живот, монструмот го осудува трговецот на смрт. Трговецот му раскажал за барањето на неговата ќерка, а потоа монструмот се согласил да го пушти трговецот со цветот, давајќи му богат подарок, под услов една од неговите ќерки доброволно да дојде во неговата палата, каде што ќе живее во честитост и слобода. Ако во рок од три дена ниту една од ќерките не сака да дојде во палатата, тогаш трговецот мора самиот да се врати, а потоа ќе биде погубен со лута смрт. Согласувајќи се и давајќи го својот збор за чест, трговецот добил златен прстен: кој кога ќе го стави на десниот мал прст, веднаш ќе биде пренесен каде што тој ќе посака.

Трговецот го ставил прстенот и веднаш се нашол дома. Неговиот караван со слугите влегле во портата и тие ги донеле добра и ризница трипати побогата од порано. Трговецот им ги дал ветените подароци на своите ќерки. Постарите ќерки биле среќни, а помладата плачела. Вечерта пристигнале гости и започнала веселба. За време на веселбата, садовите од сребро и злато се појавувувале сами со такви јадења што никогаш не сте ги виделе во куќата. Следниот ден трговецот им раскажал на своите ќерки за тоа што му се случило и им понудил на секоја која сака да оди кај чудовиштето. Постарите ќерки категорично одбиле да одат, велејќи „нека помогне на својот татко таа ќерка која го доби црвениот цвет“. Најмалата ќерка се согласила, се збогувала со својот татко, го ставила прстенот и се нашла во палатата на монструмот.

Во палатата, ќерката на трговецот живела во луксуз, и сите нејзини желби веднаш се исполнувале. Невидливиот сопственик на палатата ја уверувал дека ја смета за своја љубовница, а девојката како одговор му зборувала со убави зборови. Прво, тој комуницирал со неа со огнени букви што се појавувале на ѕидот, а потоа со глас што се слушал како одек. Постепено, девојчето се навикнувало на неговиот страшен, див глас. Откако попуштил на упорните барања на девојчето, чудовиштето и се појавило (давајќи и го прстенот и дозволувајќи и да се врати дома ако сака), наскоро девојчето се навикнало на неговиот грд изглед. Ќерката на трговецот и чудовиштето шетале наоколу, и разговарале. Еднаш девојката сонувала дека нејзиниот татко е болен. Сопственикот на палатата и дозволил на својата сакана да се врати дома, но ја предупредил дека тој не може да живее без неа, па ако таа не се врати за три дена, тој ќе умре.

Враќајќи се дома, девојчето им раскажало на таткото и сестрите за нејзиниот прекрасен живот во палатата. Таткото е среќен за својата ќерка, а сестрите се љубоморни и ја убедуваат да не се враќа, но таа не попуштила пред убедувањето. Тогаш сестрите го поставиле часовникот назад, како резултат на тоа, нивната помлада сестра доцнела во палатата и го нашла мртво чудовиштето. Девојчето ја прегрнало главата на чудовиштето и викала гласно дека го сака како посакуван младоженец. Веднаш штом таа ги изговорила овие зборови, молња почнала да удира, да грми, да грми и земјата да се тресе. Ќерката на трговецот се онесвестила, будејќи се нашла на тронот заедно со принцот, убав човек. Принцот и раскажал дека злобна волшебничка го претворила во грдо чудовиште. Тој требало да биде чудовиште сè додека не се појави црвено девојче, без оглед на тоа какво е, која би го сакала во форма на чудовиште и би посакала да му биде законска сопруга. Живеел во форма на чудовиште триесет години, донел единаесет црвени девојки во својата палата, но никоја од нив не се заљубила во него во неговата приврзаност, пријатна и љубезна душа. Само таа, дванаесеттата, се вљубила во принцот, и како награда за тоа таа ќе биде кралицата. Трговецот им дал благослов, а неговата ќерка и принцот направиле свадба.

Анализа[уреди | уреди извор]

Авторот ја раскажува приказната на народен јазик во стилот на лирски, милозвучен бајка a [3]. На пример, кога најмладата ќерка на трговецот ќе го најде „"Зверот во шумата, чудо на морето“, по враќањето од семејството, тој е мртов, се опишува како што следува:

Нејзините чисти очи затемнеа, брзите нозе и попуштија, падна на колена, го прегрна својот добар господар, грдата и одвратна глава со нејзините бели раце и врескаше со глас од срце: „Стани, разбуди се, мое срце пријател, те сакам како посакуван младоженец!. "

Јуриј Поринец, вонреден професор на Рускиот државен педагошки универзитет Херцен, пишува дека „единствен и немајќи свое име во светот на цвеќето, црвен цвет, во бајката, веројатно е симбол на чудото на единствената љубов што влегува во животот на една личност, состанок на две лица наменети едни за други. “

Извори на заплетот[уреди | уреди извор]

Според Аксаков, тој за првпат ја слушнал приказната на Скарлетниот цвет од домаќинот Пелагеја, кога бил многу болен во детството:[4]

Илустрација од Н. И. Богатова

Последователно, писателот бил изненаден од силната сличност на заплетот со бајка која не му била позната во детството, наречена „Убавицата и зверот“ од преведената збирка „Детско училиште или морални разговори помеѓу разумен учител и благородни ученици од различни години, компонирани на француски јазик од Мадам Лепринс де Бомонт“. Подоцна, Аксаков присуствувал на претставата во Казанскиот театар, каде што А. Е. М. Гретри „ Земира и Азор “, чие либрето е напишано врз основа на истото дело на Бомонт. За возврат, Бомонт ја позајмил основата на нејзината бајка „Убавицата и зверот“ од Габриел Вилнев, додавајќи и продолженија и некои детали.

Приказната на Лепринс де Бомонт го репродуцира античкиот фолклорен мотив што се рефлектирал во приказната за античкиот римски писател Апулеј за Купидон и психата, вклучена во романот „ Златното магаре“ [5] . Во руската литература, долго пред Аксаков, таа била обработена од И.Богданович во најпопуларната поема „Мила“ (1778), исто така стилизирана како руските народни приказни. Заплетот на бајката за маѓепсан млад човек и девојка кои го спасуваат со моќ на несебична љубов е една од најчестите фолклорни заплети, пронајдена, на пример, во руските бајки „Маѓепсаниот Принц“, „Заклетвата на Принцот “и „ Пердувот на Финиста е чист од соколот “, како и на украински -„Ох, принцот и сопругата се верни“. Во моментов, познати се народни приказни со сличен заплет: 10 руски, 3 украински и 2 белоруски.[6]

Во 1755 година, бајката „Убавицата изверот“ била преведена на руски јазик од страна на Кионија Григориевна Демидова, ќерка на сопственикот на уралските фабрики Григориј Акинфиевич Демидов. Биле направени копии од ракописот на Демидова и биле дистрибуирани меѓу луѓето во форма на рачно напишани тетратки. Во 1758 година, бајката е објавена во преводот на Петар Свистунов. Француската бајка станала позната на едноставната руска селанка Пелагеја во Астрахан, каде што живеела долго време. Таму Пелагеја служела во трговски куќи, вклучително и меѓу персиските трговци. Такви слики и фрази како „арапско злато“, „ориентален кристал“, „крпа Кармазин“, во описот на палатата на Шумскиот звер, чудото на морето и неговата градина, во приказната за „Тувалет“ ќерката на персискиот крал, во споменувањето на разбојниците „Бусурман да Индијанци, гнасни неверници“ итн., се појавиле благодарение и на Пелагеја и на Аксаков, кој исто така биле запознаени со арапските и персиските приказни. Токму во Астрахан во 1770-ти и 1790-ти години Пелагеја развила свој репертоар од бајките, кој, според Аксаков, ги вклучувал руските народни приказни „Цар девојка“, „Иванушка будалчето“, „Жар птица“, „Змејот-Горнич“ Како и некои ориентални приказни од „Илјада и една ноќ “ и, конечно, „Скарлетниот цвет“. Пелагеја можела да биде ко-творец на оваа конкретна верзија на приказната: таа го разубавила главниот заплет со чисто руски мотиви од бајки, народен говор, шеги, поговорки и изреки.[6] Со целата надворешна сличност на заплетните линии на „Скарлетниот цвет“ и неговиот западноевропски прототип, тие се внатрешно различни. Во суштина, било создадено целосно ново дело на вербална уметност.

Изданија и адаптации[уреди | уреди извор]

Приказната е популарна и често се објавувала на руски јазик за читање на децата. Првиот илустратор бил Николај Алексеевич Богатов (1854-1935), кој создал неколку црно-бели цртежи за алманахот „Волшебниот фенер“. Исто така и позната минијатурната лак во боја на Федоскино „Скарлетниот цвет“ од В.Д. Липицки (р. 1921), што се наоѓа во сликарството на кутии, исто така користено во дизајнот на поштенската марка со 16 копејки на СССР од 1977 година.

Во 1976 година, приказната е преведена на англиски,[7] во превод на Џејмс Риордан

Во театар[уреди | уреди извор]

 • „ Скарлетниот цвет “ - претстава на Драмскиот театар во Москва именувана по А. Пушкин според истоимената бајка на С. Т. Аксаков (премиера во 1949 година).
 • Цветот Скарлет е балет на музика на Хартман, поставен во 1907 година во театарот Марински.
 • „Скарлетниот цвет“ е балет со музика на Корчмарев, првпат поставен во 1949 година во театарот Новосибирск.
 • „Скарлетниот цвет“ музичка опера на Алина Новикова, поставена во 2014 година во Филхармонијата за деца и млади во Санкт Петербург.[8]

Адаптации на екранот[уреди | уреди извор]

 • „Скарлетниот цвет“ - цртан филм, (режија: Лев Атаманов, „Сојузмултфилм“, (1952) )
 • Скарлетниот цвет“ - игран филм од бајка (режија: Ирина Поволоцкаја ), М. Горки (1977 г. )
 • „Приказната за ќерката на трговецот и мистериозниот цвет“ (1992), режија. Владимир Граматиков.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Сергей Тимофеевич Аксаков. «Детские годы Багрова-внука». 1858 (сказка «Аленький цветочек» (сказка ключницы Пелагеи))
 2. Н. В. Будур «Сказочная энциклопедия», — М: Олма-Пресс, 2005, С. 12-13. ISBN 5-224-04818-4
 3. Porinets Yu. Yu. Книги што ги читаат нашите деца и книги што треба да ги читаат - SPb: Satis, 2004 - стр. 100-102 - ISBN 5-7868-0009-1
 4. Аксаков С. Т. Детские годы Багрова-внука — 1858
 5. Андерсон В. Роман Апулея и народная сказка. Т. 1, — Казань, 1914
 6. 6,0 6,1 Бегунов Ю. Источники сказки С. Т. Аксакова «Аленький цветочек» // Русская литература. 1983. № 1. С. 179—187
 7. Progress Publishers A 70802-1209/014(01)-76 107-76
 8. „Аленький цветочек ONLINE. Афиша“. www.filspb.ru. Посетено на 2020-05-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]