Скандинавски Планини (аеродром)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Сален, терминална зграда
Аеродром Сален, терминална зграда

Аеродром Скандинавски Планини исто така наречен аеродром Сален Трисил, е аеродром во Даларна, Шведска, близу до норвешката граница.

Историја[уреди | уреди извор]

Аеродромот е наменет за редовни и закупени услуги, првенствено насочени кон привлекување туристи во зимските спортски одморалишта Сален и Идре во Шведска и Трисил во Норвешка. Изграден е на местото на постоечки мали спортски аеродроми во Мобергскелен, во близина на Рурбекснес, во Малунг -Сален, 6,5 километри по пат или 4,7 километри по права линија од границата и е првиот нов аеродром во Шведска од отворањето на Пајала во 1999 година.[1] Пред отворањето на најблиските аеродроми до областа беа локалниот аеродром Мора (113 км од Сален/168 км од Трусил) и големиот аеродром во Осло (213 км од Сален/171 км од Трусил).[2]

Аеродромската компанија „Скандинавија планини аеродром АБ“ е во сопственост на локални компании, како што се сопственици на скијачки центри како „СкиСтар АБ“ и општински компании за туристичка промоција во двете земји. Покрај тоа, во 2014 година, шведската влада поддржала со 250 милиони шведски круни, а локалните окрузи и општините исто така поддржале со пари. Изградбата започнала во август 2017 година со асфалтирање на пистата во октомври 2018 година. Се отворил на 22 декември 2019 година и во текот на зимата 2019-2020 година опслужувал 14.314 патници.[3] Тоа бил првиот аеродром во светот дизајниран да работи од самиот почеток со виртуелна кула, а не со конвенционална кула за контрола на летање.[4] За време на зимската сезона 2019-2020 година, шведската авиокомпанија БРА навистина работела со АТР72-600 и БАЕ РЈ100 од Стокхолм Брома, Малме, Ангелхолм, Гетеборг и Ваксија.[5]

Авиокомпании и дестинации[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Алсие ЕкспресСезонски: Сондерборг (започнува на 13 јануари 2022 година)[6]
Регионална авиокомпанија БРА Братенс'Сезонски: ' Архус (почнува на 19 декември 2021 година)[7]
Аеродром Грејт ДејнСезонски:' Гронинген (почнува на 19 декември 2021 година)[8]
ЛуксаирСезонски: Луксембург (почнува на 11 декември 2021 година)[9]
Скандинавски аеродромСезонски:' Алборг, Копенхаген (и двете продолжуваат на 31 декември 2021 г.)[10], London–Heathrow (продолжува на 26 декември 2021 година)[10]
ТУИ флај Нордик[11]Сезонска повелба: Гетеборг, Малме, Стокхолм–Арланда

Статистика[уреди | уреди извор]

Сообраќај по календарска година[3]
Година Волумен на патници Промена Домашни Промена Интернационални Промена
2021 982 093% 864 118
2020 14,157 01720% 7,260 6,897
2019 773 539 234

Терминална зграда[уреди | уреди извор]

Зградата на терминалот е 6.000 м² и има четири порти (без пешачки мостови). Има ресторан и продавница по безбедносната проверка и кафуле за автомати во надворешната сала.[12]

Приземен транспорт[уреди | уреди извор]

Постојат автобуски трансфери до скијачките центри во врска со летовите. Растојанието до најблискиот, Хундфјеле е 10 км и најдалеку во областа Сален, Клапен, 45 километри. Растојанието до скијачкиот центар Трисил (најголем во областа) е 43 километри и до скијачкиот центар Идре 121 километри.[2] Достапни се такси и рента кар. Достапен е и трансфер до Сален со санка за кучиња или моторна санка[13] Сите копнени превози треба да се резервираат однапред.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Scandinavian Mountain Airport ska öppna 2017“. Vagabond. 9 April 2015. Посетено на 20 September 2016.
 2. 2,0 2,1 „Google Maps“. Google Maps.
 3. 3,0 3,1 „Flygplatsstatistik“. Transportstyrelsen. Transportstyrelsen. Посетено на 17 January 2020.
 4. Carlsson, Anders (20 December 2016). „Sälen första flygplats i världen utan flygledartorn“ (Swedish). Flygtorget. Посетено на 22 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Ett historiskt ögonblick - det första internationella flyget har landat på Scandinavian Mountains Airport“ (Swedish). Mynewsdesk. 29 December 2019. Посетено на 11 August 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Alsie Express vil flyve skiturister til Trysil og Sälen“. jv.dk. March 18, 2021.
 7. „Fly to/from Aarhus with Braathens Regional Airlines“. www.flygbra.se.
 8. „Relaunch of route from Groningen (The Netherlands) to Scandinavian Mountains Airport (Sweden) by Great Dane Airlines“. 6 July 2021.
 9. https://lequotidien.lu/economie/luxair-des-vols-speciaux-vers-la-suede-ou-dubai-pour-les-vacances/
 10. 10,0 10,1 „SAS To Launch New Scandinavian Mountain Service From Лондон Хитроу“. August 13, 2019.
 11. „TUI lanserar sju nya flyglinjer till Scandinavian Mountains Airport Sälen-Trysil“. Mynewsdesk. 21 October 2020.
 12. „Café och kiosk“. Scandinavian Mountains Airport.
 13. Thorne, Patrick (5 September 2019). „Ski Resort Transfers By Dog Sled Offered From New Airport“. InTheSnow.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]