Сиченг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиченг
西城
Реон
西城区
Книжарница во Сидан, Сиченг
Книжарница во Сидан, Сиченг
Местоположба на реонот Сиченгво Пекинг
Местоположба на реонот Сиченгво Пекинг
Сиченг is located in Кина
Сиченг
Сиченг
Местоположба на реонот Сиченгво Пекинг
Координати: 39°55′N 116°21′E / 39.917° СГШ; 116.350° ИГД / 39.917; 116.350Координати: 39°55′N 116°21′E / 39.917° СГШ; 116.350° ИГД / 39.917; 116.350
ЗемјаНР Кина
ОпштинаПекинг
Површина
 • Вкупна46,5 км2 (180 ми2)
Население (2000)
 • Вкупно1.233.000
 • Густина2,700/км2 (6,900/ми2)
Часовен појасКинеско стандарно (UTC+8)
Пошт. бр.100032, 100054
Повик. бр.0010
Мреж. местоhttp://www.bjxch.gov.cn/

Сиченг (кин. упр. 西城区, пинјин: Xīchéng Qū) е реон во градот Пекинг. Зафаќа површина од 32 км² и со тоа претставува најголем составен дел од стариот град (во II обиколница), а населението брои 706.691 жители.[1] Поделен е на 15 подреони.

Во рамките на реонот се наоѓаат деловното подрачје Сидан, Бејхајскиот парк, Џиншанскиот парк, Шечахај и Џунгнанхај, како и подреонот со популарни со места за излегување, Хоухај. Пред комунизмот, во ова подрачје живееле највеќето аристократи и членови на царското семејство. Во Сиченг е сместена и најстарата католичка црква во Пекинг — Катедрала на Безгрешното зачетие.

Economy[уреди | уреди извор]

Во Сјиџенг се сместени седиштата на шпедитерското претпријатие COSCO,[2][3] новинската агенција Сјинхуа,[4] Банката на Кина и Државната електродистрибуција.[5][6]

Поважни места во Сиченг[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Во реонот се наоѓа Средното училиште при Пекиншкиот педагошки универзитет[7]

Родени во Сиченг[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението во 2000 г.
  2. "Контактирајте нè Архивирано на 30 јануари 2010 г.." COSCO. посет. 3 мај 2010 г.
  3. "Donation." COSCO. May 21, 2008. посет. 3 мај 2010 г.
  4. "Контактирајте нè." Сјинхуа. посет. 17 август 2011 г. "Head Office  : 20F, Dacheng Plaza, 127 Xuanwumen St. (W), Beijing" - Адреса на кинески: "北京宣武门西大街127号 大成大厦" (Map)
  5. "2010 CSR Report of Bank of China." Банка на Кина. 61. посет. 12 септември 2011 г. "Department: Executive Office, Bank of China Address: 1 Fuxingmennei Street, Xicheng District, Beijing"
  6. "首页." Државна електродистрибуција на Кина. посет. 8 јули 2010 г. "地址 北京市西城区西长安街86号 邮编 100031."
  7. "Контактирајте нè Архивирано на 6 ноември 2012 г.." Средно училиште при Пекиншкиот педагошки универзитет. посет. 12 октомври 2012 г. "Correspondence Address: 100052, No.18 Nan Xin Hua Street, He Ping Men , Xuan Wu District, Beijing, PRC China."

Надворешни врски[уреди | уреди извор]