Сицилијански браќа (филм од 1968)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Сицилијански браќа“
Режисер Мартин Рит
Сценарист Луис Џон Карлино
Настапуваат Кирк Даглас
Алекс Корд
Ирена Папас
Лутер Адлер
Премиера декември, 1968
Времетраење 96 мин.
Држава САД
Јазик англиски

Сицилијански браќа е филм од 1968 година, режиран од Мартин Рит.

Заплет[уреди | уреди извор]

Синот на моќен мафијашки дон се враќа дома после воена служба во Виетнам и сака сам да си го води животот, но семејната традиција, интригите и препирките за моќ на неговиот постар брат полека го вметнуваат и него во тој свет.