Сицилијанска романса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сицилијанска романса  
Податотека:Sicilijanska romansa.jpg
Корицата на едно од англиските изданија
АвторЕн Редклиф
Наслов на
оригиналот
A Sicilian Romance
ЗемјаБританија
ЈазикАнглиски
Жанр(ови)Готски роман

Сицилијанска романса (англиски оригинал: A Sicilian Romance) е готски роман од британската писателка Ен Редклиф. Книгата е воедно второ дело на авторката, и за првпат била објавена анонимно во 1790 година. Заплетот се плети околу тубулентната историја на паднатите аристократи од куќата на Мацини, на северниот брег на Сицилија, проследена со турист кој станува интригиран од приказните на богаташот кој го сретнува во нивниот проколнат замок..