Сихоте Алин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сихоте Алин
Сихоте Алин е дом на Амурските тигри[1]
Највисока точка
ВрвТордоки Јани (Русија)
Надм. височина2090 м
Географија
Сихоте Алин is located in Русија
Сихоте Алин
Координати45°20′N 136°10′E / 45.333° СГШ; 136.167° ИГД / 45.333; 136.167Координати: 45°20′N 136°10′E / 45.333° СГШ; 136.167° ИГД / 45.333; 136.167

Сихле Алин (руски: Сихотэ-Алинь) — планински гребен и вулканско поле на Далечниот Исток на Русија, кој се наоѓа по должината на брегот на Тихиот Океан. Се простира на 1200 километри североисточно од Владивосток на територијата на Приморскиот и Хабаровскиот крај. Тој претставува водена граница помеѓу реката Амур и брегот на Тихиот Океан. Планинскиот опсег е широк 250 километри. Највисокиот врв е Тордоки Јани (2.077 метри).

Гребенот е богат со злато, олово и други обоени метали како јаглен. Подножјето е составено од базалтски висорамнини. На југ и исток има бројни гребени, а на запад - бројни долини.

Растителноста во Сихле Алин е многу разновидна. Во јужниот и централниот дел, до височина околу 500 метри, се наоѓа листопадна тајга со претежно манџурски видови на растенија. Северниот дел е шума со смрека.

До раните 1980-ти, на подножјето на Сихле Алин, живеел ендемски подвид на леопард, наречен Амурски леопард. Сибирскиот тигар е уште еден подвид на една голема мачка која живее во оваа област.

На територијата на Сихоте Алин, нема области со висок степен на опасност од лавина. Најголемиот дел е окупиран од области со низок степен на опасност од лавина.

Во 2001 година, Сихле Алин бил вклучен во Списокот на светското наследство на УНЕСКО како природно место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Slaght, J. C., D. G. Miquelle, I. G. Nikolaev, J. M. Goodrich, E. N. Smirnov, K. Traylor-Holzer, S. Christie, T. Arjanova, J. L. D. Smith, Karanth, K. U. (2005) Chapter 6. Who's king of the beasts? Historical and recent body weights of wild and captive Amur tigers, with comparisons to other subspecies. Pages 25–35 in: Miquelle, D.G., Smirnov, E.N., Goodrich, J.M. (Eds.) Tigers in Sikhote-Alin Zapovednik: Ecology and Conservation. PSP, Vladivostok, Russia (in Russian)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]