Ситроен Џампи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ситроен Џампи
ПроизведувачСевел
Познат и какоСитроен Диспатч
Ситроен СпејсТурер
Фиат Скудо
Пежо Експерт
Пежо Травелер
Тојота Проејс
Опел Виваро
Воксхал Виваро
Опел Зафира Лајф
Производство1994–денес
ПретходникСитроен C25
Ситроен C35
Рено Трафик
Опел Зафира (
НаследникФиат Таленто
КласаLight commercial vehicle (M)
Вид каросерија4/5-вративан
4/5-врати минибус
РаспоредTransverse front-engine, front-wheel drive

Ситроен Џампи — минибус кој се произведува од страна на францускиот производител на автомобили Ситроен од 1994 година. Моделот се продава како Пежо Експерт и Фиат Скудо.

Сите три модели биле изменети во март 2004 година, пред да бидат заменети со нови модели од втора генерација во јануари 2007 година. Редизајнираните модели повторно имале ист дизајн и инженерство. Втората генерација добила мал фејслифт во февруари 2012 година, а од јули 2013 година, Тојота започнала со продажба на своја верзија наречена Toyota ProAce.

На 1 декември 2015 година, Цитроен, Пежо и Тојота ја претставиле новата генерација на овие возила.

Во јули 2016 година, Фиат Скудо бил заменет со втора генерација на Фиат Таленто, кој пак бил преобразен во Рено Трафиќ. Од 2019 година, моделот исто така е ребрендиран и како Опел/Воксхал Виваро.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]