Ситното оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ситното е мешано македонско оро. Кореографски потекнува од Делчево.[1]

Првите два такта од орото се играат само еднаш, а другите десет такта се повторуваат неограничен број пати. Се игра со држење за појас, десната зад левата рака. Тактот е 2/4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 225