Ситноока еребија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ситноока еребија
Erebia pandrose.jpg
Научна класификација
Вид: E. pandrose
Биномен назив
Erebia pandrose
(Borkhausen, 1788)
Синоними
  • Erebia lappona

Ситнооката еребија (Erebia pandrose) е пеперутка од видот на шарени пеперутки. Живее во цела Европа и во Северна Азија.

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперугата има распон на крилја од 30 до 38 мм. Основната боја на крилјата е светлокафена, каде во горниот дел на крилјата има поголеми портокалови шари, кои во долниот дел се значително помали. Секоја портокалова шара има по една црна дамка, од кои горните се поголеми, а долните помали. Долниот дел на крилјата се портокалови со линија од црни точки.

Возрасните единки летаат од јуни до август. Овој вид на пеперуги имаат по една генерација годишно.

Ларвите се хранат со растенијата Festuca, Poa и Sesleria.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Bolotov I.N. 2012. The Fauna and Ecology of Butterflies (Lepidoptera, Rhopalocera) of the Kanin Peninsula and Kolguev Island. - Entomological Review 92(3): 296-304.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]