Прејди на содржината

Сите прави потези (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сите прави потези е американски спортски драма филм од 1983 година во режија на Мајкл Чепмен и со Том Круз, Крег Т. Нелсон, Леа Томпсон, Крис Пен и Гери Греам. Снимен е на локација во Џонстаун, Пенсилванија,[1][2][3] и Питсбург.

Заплет[уреди | уреди извор]

Штефен „Стеф“ Ѓорѓевиќ е српско-американски одбранбен бек од средно училиште кој е надарен во двата спорта и е ученик Б што се однесува до академиците. Тој бара стипендија за колеџ за фудбал за да избега од економски депресивниот мал град Ампип во Западна Пенсилванија и безизлезна работа и живот работејќи во мелницата, исто како неговиот татко и брат Грег. Тој сонува да стане инженер веднаш откако ќе заврши факултет. Ампајп е град на компанија чија економија е доминирана од главниот работодавец во градот, Американ Пајп и Стил, фабрика за челик која се бори низ падот на рецесијата во раните 1980-ти. Стеф ги преживува деновите со љубовта на неговата девојка Лиза Литцке и неговата силна врска со соиграчите.

Во големиот фудбалски натпревар против непоразената гимназија Walnut Heights, се чини дека Ампипе е насочен да го добие натпреварот, кога неуспешно предавање во последните секунди - како и казната за мешање на додавање на Стефен претходно во натпреварот - доведоа до победата на Walnut Heights. По натпреварот, тренерот Бурт Никерсон го критикува играчот во соблекувалната, велејќи му дека „ја напушти“ играта. Кога Штефен му возвраќа дека самиот тренер дал отказ, тренерот го исфрла од тимот.

После тоа, незадоволните навивачи на Ампипе ја вандализираат куќата и дворот на тренерот Никерсон. Стефен е присутен и неволно учесник, но сепак Никерсон го гледа додека вандалите бегаат. Оттаму, Штефен се занимава со лични битки, вклучително и справување со тренерот кој го црнчи меѓу факултетите поради неговиот став и учество во вандализмот. Стефен влегува во расправија со Лиза, а неговиот најдобар пријател Брајан ја одбива понудата за стипендија за УСЦ и планира да се ожени со својата бремена девојка.

Фрустриран од она што го направи Никерсон, Стефан луто се соочува со својот поранешен тренер што завршува со викање натпревар на улица. Но, Лиза решава да разговара со сопругата на Никерсон за да се обиде да помогне. Никерсон сфаќа дека погрешил што го црнчил Стефан. Тој ја прифати тренерската позиција на Западниот брег во Кал Поли Сан Луис Обиспо и му нуди на Стефен целосна стипендија да игра фудбал таму, што тој ја прифаќа.

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Том Круз како Стефан Ѓорѓевиќ
 • Крег Т. Нелсон како тренер Бурт Никерсон
 • Леа Томпсон како Лиза Лицке [4]
 • Чарлс Чиофи како поп
 • Гери Греам како Грег Ѓорѓевиќ
 • Пол Карафотес како Вини Салвучи
 • Крис Пен како Брајан Рајли
 • Леон како Остин „Сенка“ Вилијамс
 • Сенди Фејсон како Сузи Никерсон
 • Џејмс А. Бафико како Бошко
 • Мел Винклер како Џес Ковингтон
 • Тери О'Квин како Фримен Смит

Производство[уреди | уреди извор]

Филмот бил продуциран од Стивен Дојч, со Филип Голдфарб како копродуцент. Гери Мортон од Lucille Ball Productions беше извршен продуцент. Продукцијата беше снимена во текот на седум недели во Џонстаун, Пенсилванија, во раната пролет Неодамна затвореното шеесетгодишно средно училиште (40°19′18″N 78°55′18″W / 40.3217° СГШ; 78.9217° ЗГД / 40.3217; -78.9217 ), поранешниот кампус на средното училиште Грејтер Џонстаун, беше користен како локација на филмот, заедно со Глумицата Томпсон беше вметната како нов ученик во средното училиште Ферндале Ареа три дена пред Круз беше на сличен начин вметнат во средното училиште Грејтер Џонстаун, но веднаш беше препознаен.[5] (Неговиот единствен значаен филмски дел во тоа време беше во Taps во 1981одина ; The Outsiders и Risky Business допрва требаше да бидатвени. )

Во 2018 година, Томпсон изјави дека првично не го сакала делот, бидејќи сценариото барало од неа да учествува во две голи сцени, но Круз ги убедил продуцентите да се откажат од една од сцените.[6]

Прием[уреди | уреди извор]

Филмот бил пуштен на различни критики. Имал резултат од 63% на Rotten Tomatoes врз основа на 24 прегледи.[7] На Metacritic има оценка од 62% врз основа на 7 прегледи, што укажува на „општо поволни критики“.[8]

Џеј Кар од The Boston Globe изјави дека „Круз е веродостоен како спортист“.  и Џенет Маслин од Њујорк Тајмс го нарекол „добро направена, но обложена со шеќер басна на работничката класа за фудбалска ѕвезда“.[9] Роџер Еберт од Чикаго Сан Тајмс даде 3 од 4 и напиша: „Двајца луѓе конечно си ја кажуваат вистината. Ова е, се разбира, неверојатен пробив во филмовите за тинејџери и Сите правилни движења го заслужуваат тоа.“ [10] Локално, Ед Бланк од Питсбург Прес го сметал за погрешно, но го долови изгледот на Johnstown,[11] и Мерилин Урукио од Питсбург Пост-Газет го оцени како елементарен but uplifting.[12]

Меѓу неповолните критики, ТВ Гајд го нарекол филмот „исполнет со клише“ и го критикуваше режисерот Мајкл Чепмен дека не презема никаков ризик.[13] Ричард Корлис од Тајм го нарекол „наивен мал филм (кој) се надева дека ќе се докаже себеси како Флеш денс на фудбалот“.[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Urrichio, Marylynn (April 4, 1983). „Johnstown scores as movie site again“. Pittsburgh Post-Gazette. стр. 21.
 2. „Town has illusion“. Reading Eagle. (Pennsylvania). Associated Press. March 15, 1983. стр. 19.
 3. „Film brings Johnstown temporary aid“. New York Times. Associated Press. March 21, 1983. стр. A11.
 4. „Yes? -Mrs. Nickerson, my name is Lisa Lietzke quotes“. Subzin.com. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2013-04-23.
 5. „Johnstown Sees Film As Rescuer“. The Palm Beach Post. Associated Press. March 15, 1983. стр. A2. Архивирано од изворникот на 2015-09-30. Посетено на December 20, 2012.
 6. „Lea Thompson Gushes About Her Career, Family, and Making Movies With Her Daughters! (Exclusive)“. Closer Weekly. 2018-06-09. Посетено на 2018-08-01.
 7. „All the Right Moves(1983)“. Rotten Tomatoes. Посетено на March 19, 2021.
 8. „All the Right Moves“. Metacritic. Посетено на March 19, 2021.
 9. Maslin, Janet (October 21, 1983). „Film: 'All the Right Moves' in Football“. The New York Times.
 10. Ebert, Roger (October 25, 1983). „All the Right Moves“. Chicago Sun-Times.
 11. Blank, Ed (October 21, 1983). 'Right Moves' flawed but captures the look of Johnstown“. Pittsburgh Press. стр. B10.
 12. Urucchio, Marylynn (October 21, 1983). „Acting scores in 'Right Moves'. Pittsburgh Post-Gazette. стр. 27.
 13. „All the Right Moves“. TVGuide.com.
 14. Richard Corliss (1983). „Cinema: Winning Ugly“. Time.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]