Сите лица на смртта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сите лица на смртта
АвторПетре М. Андреевски
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанристориски, социјален
ИздавачМакедонска книга, Табернакул
Издадена
1994 (оригинал)
Страници358 („Табернакул“)

Сите лица на смртта е книга на македонскиот писател Петре М. Андреевски од 1994 година. Книгата содржи записи, патописи и сеќавања.

Технички податоци[уреди | уреди извор]

Книгата за првпат е објавена во 1994 година од издавачката куќа Македонска книга. Книгата има 358 страница, не е каталогизирана и ја нема меѓународната ознака ISBN.[1] Во 1994 година, книгата исто така била преведена на германски јазик и издадена од страна на берлинската издавачка куќа Гуголц.[2] Во 2007 година, една година по смртта на авторот, издавачката куќа Табернакул во соработка со Дневник, извршил повторно издание на неговите најголеми дела.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петре М. Андреевски, Сите лица на смртта. Скопје: Македонска книга, 1994.
  2. Ј., Б. (13 ноември 2020). „НЦЦ: Петре М. Андреевски- македонскиот Кафка“. Дојче Веле. Посетено на 23 ноември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]