Сиси Елвин Френкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиси Елвин Френкел
Роден(а)1 јуни 1965 (1965-06-01) (58 г.)
Стокхолм, Шведска
ЗанимањеНовинар, телевизиски презентер

Сесилија „Сиси“ Елвин Френкел, моминско Елвин (родена на 1 јуни 1965 година) е шведски новинар и телевизиски презентер. Таа порано била новинарка за СВТ и Експресен и заедно со Мартин Тимел биле првите водители на младинското шоу Булен кое се емитувало на СВТ.[1] Помеѓу 2000 и 2006 година таа била главен уредник на Ica-kuriren, а во 2006 година станала шеф на публикации за медиумската корпорација Форма Публишинг Груп.

На 25 март 2006 година, таа станала извршен директор на филмскиот институт Свенска, функција на која била до 2010 година.[2] Френкел е во врска со режисерот Томас Алфредсон и парот има две деца заедно.[3]

Во 2003 година, таа била Sommarpratare за шоуто Sveriges Radio Sommar i P1 .[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Cissi Elwin: Har blivit allergisk mot stress“. Expressen. Архивирано од изворникот на 11 July 2015. Посетено на 21 March 2015.
  2. Cissi Elwin Frenkel lämnar Filminstitutet Retrieved 21 March 2015 Архивирано на {{{2}}}.
  3. „Tomas Alfredson: Jag var körd i botten“. Expressen. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 21 March 2015.
  4. „Cissi Elwin 2003“. Sveriges Radio. Архивирано од изворникот на 27 March 2015. Посетено на 21 March 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]