Сисиниј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сисиниј Константинополски
Πατριάρχης Σισίνιος Α΄
Патријарх на Константинопол
Црква Константинополска црква
Ракоположен 426
Службата завршила 427
Претходник Атик
Наследник Несториј
Лични податоци
Вероисповед Православие
Занимање Патријарх на Константинопол

Сисиниј Константинополски (починал околу 24 декември 427) бил Патријарх на Константинопол во 426 до 427 година.