Сисела Киле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сисела Киле
Сисела Киле во феврурари 2011.
Роден(а)17 март 1957 (1957-03-17) (65 г.)
Гетеборг, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица, comedian
СопружникМартен Ериксон(разведени)
ПартнерПер Нароскин
Деца2 (со Ериксон)

Сисела Марија Киле (родена на 17 март 1957 година, во Аргрит, Гетеборг, Шведска) е шведска глумица и комичарка.

Киле е втора братучетка на британскиот пејач Јусуф Ислам (поранешен Кет Стивенс).[1][2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1983 година - Лимпан
 • 1985 година - Лабави врски
 • 1988 година - Животот во отворот
 • 1999 година - Смртоносна операција
 • 2000 година - Гола
 • 2000 година - Животот е Шлагер
 • 2001 година - Семејни тајни
 • 2003 година - Копс
 • 2003 година - Хакан Брикан
 • 2004 година - Избор на песна на Евровизија 2004 година (во скечор АББА: Последното видео)
 • 2004 година - Мис на Шведска
 • 2004 година - Бомбајски соништа
 • 2005 година - Четири недели во јуни
 • 2006 година - Првиот љубовник на жена ми
 • 2007 година - Помош!
 • 2007 година - Вистински Божиќ
 • 2007 година - Сиселак
 • 2013 година - Злосторства на страста
 • 2013 година - Војна на госпоѓицата Фриман

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Stefan Andersson (19 February 2010). „Sisselas dagar är inte räknade“. Gefle dagblad. Посетено на 20 December 2010.
 2. SVT 1 "Här är ditt liv" 17 October 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]