Сисански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сисаноански јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сисански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Подрачјепокраина Сандаун
Говорници300  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sso

Малолскиот, или познат како синамски или сисаноански, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Сандаун. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Фонологија[уреди | уреди извор]

Самогласки[уреди | уреди извор]

предни централни задни
високи i u
средни e (ə) o
ниски a

Согласки[уреди | уреди извор]

усни алвеоларни непчени меконепчени грлени
експлозивни p (b) t (d) k (ɡ) ʔ
струјни β s (ɣ)
носни m n ŋ
вевни r
латерални l ʎ
полусамоагласки j

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сисански јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]