Сирано де Бержерак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сирано де Бержерак
Изворно имеСирано де Бержерак
Роден/аСирано де Бержерак
6 март 1619(1619-03-06)
Париз,[1] Франција
Починат/а28 јули 1655(1655-07-28) (возр. 36)
Саноа, Франција
Занимањероманописец, драматург, сатиричар
Јазикфранцуски
Националностфранцузин
Период1653–1662

Икона за портал Портал: „Книжевност

Сирано де Бержерак (француски: Savinien Hercule Cyrano de Bergerac, роден на 6 март 1619 во Париз - починал на 28 јули 1655 во Париз) — француски драматург и сатиричар. За него Едмон Ростан пишувал во истоимената драма во стихови од 1897 година.

Најпознатите драми на Сирано де Бержерак биле објавени посмртно: „Патување до Месечината“ од 1657 година и „Историја на државите и империите на Сонцето“ (1662).

Иако во денешно време Сирано де Бержерак е познат повеќе со легендите околу својот проблематичен и боемски живот, отколку со својата креативност, многу истакнати европски автори како Џонатан Свифт и Волтер црпеле инспирација од неговите дела, а Молиер дури ископирал цели делови од неговата „Le pédant joué“ во својата „Les fourberies de Scapin“.

Сирано де Бержерак починал кога случајно паднала на глава некое дрво.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chronologie, Voyage dans la lune, Garnier-Flammarion 1970, p. 7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]