Спиковски Водопади

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сипковски водопади)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спиковски Водопади
МестоБрегалница, Пехчево, Општина Пехчево
Виднуркање, пливање, бањање
Вкуп. висина14
Највисок слап14 м (46 ст)

Спиковските Водопади се живописен предел во Република Македонија, во Општина Пехчево. Од градот Пехчево се оддалечени 6-10 километри.

Природни особини[уреди | уреди извор]

Густата борова и букова шума во пехчевскиот дел на Малешевските Планини со векови ги криела седумте водопади кај изворите на Брегалница, најголемата река во Источна Македонија. Само два од овие водопади всушност ѝ припаѓаат на Брегалница, а преостанатите се наоѓаат на нејзините притоки Црн Дол, Жолтачка Река и Спиковски Андак.

Сите водопади изобилуваат со „швајцарска“ планинска убавина. Најбогат со вода и најголем е еден од двата водопади на Брегалница, а со височина од 14 метри, највисок е водопадот на брегалничката притока Жолтачка Река.

Локација[уреди | уреди извор]

Водопадите се сместени во месноста Валевичка Река, како што пехчевци ја викаат Брегалница во тој дел, и се оддалечени од Пехчево од шест до десет километри. Иако долго време не била пропагирана нивната атрактивност, тие денес се достапни за вљубениците во природата и за туристите. До водопадите се изградени пешачки патеки кои ги сечат рекичките со малечки мовчиња, патокази, дрвени колиби и клупи за посетителите.

Поврзано[уреди | уреди извор]