Синодијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Синодијан — во кус период бил катепан на Италија во 1042 година (февруари–април). Тој бил назначен од Михаил V по смртта на царот Михаил IV. Тој веднаш побарал предавање на сите поранешни византиски градови во Апулија и започнал да собира армија за нивно завземање но бил отповикан во април 1042 година од страна на Царицата Зоја по смртта на Михаил V.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Chalandon, Ferdinand. Histoire de la domination normande en Italie et en Sicile. Paris, 1907.
Претходник
Ексавгуст Војоан
Катепан на Италија
Feb. 1042 – Apr. 1042
Наследник
Ѓорѓи Манијак