Синиша Мали

Од Википедија — слободната енциклопедија

Синиша Мали ( Белград, 25 август 1972 ) е српски политичар и економист. Од 2018 година ја извршува функцијата министер за финансии.

Тој е член на Српската напредна партија (СНС). Во периодот 2013-2014 г. бил претседател на Привремената управа на град Белград, а од 2014 г до 2018 година градоначалникот на Белград. Тој бил избран во 2021 година. за потпретседател на СНС.

Откривањето на плагијатот во докторската дисертација на Малог бил еден од поттикнувачите на антивладините протести кои доведоа до дванаесетдневна студентска блокада на главната зграда на Универзитетот во Белград. Подоцна му бил одземен докторатот. Верувајќи дека неправедно му е одземен докторатот, Мали започна судски процес, а Управниот суд во март 2023 година, донел пресуда со која ја поништи претходната одлука на Сенатот на Универзитетот за одземање на докторатот, март 2023 година. Управниот суд во Белград донел одлука со која ја поништи одлуката на Универзитетот во Белград. По контроверзноста околу плагијатот на делови од неговата докторска теза. Мали повторно докторирал во странство, на универзитет во Словачка. [1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Синиша Мали е роден во Белград на 25 август 1972 година каде завршил основно училиште и Петта белградска гимназија. [2]

Дипломирал на Економскиот факултет на Универзитетот во Белград, по што магистрирал во 1998 година , година по предметот трговски изложби како инструмент за промоција на компанијата на истиот факултет.[се бара извор][ <span title="Ова тврдња тражи референцу из поузданог извора<nowiki/> (април 2024)">пребарување извор ] Истата година ја добил стипендијата Рон Браун и со неа магистрира во 1999 година , на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис, отсек финансии, со звање магистер по бизнис администрација ( англиски: Master of Business Administration, крат. MBA ). За време на студиите во САД работел како асистент по пет предмети од областа на деловните финансии, а по студиите добил награда како најдобар студент од областа на финансиите.[се бара извор]

Награди и признание[уреди | уреди извор]

Добитник е на наградата „Најевропски 2014“ за проектот за развој и обнова на Белград.[3] Во 2017 година, додека тој бил градоначалник, европското движење во Босна и Херцеговина ја додели наградата „Најтолерантен град во регионот“.[4] За време на неговиот мандат, Белград бил прогласен за најпопуларна дестинација на Светскиот саем за туризам во Шангај, Република Кина.[5]

Контроверзи[уреди | уреди извор]

Плагијат докторјат[уреди | уреди извор]

Во јули 2014 година Веб-страницата „Пешчаник“ во 2008 година објавил текст во кој се доведува во прашање автентичноста на докторската теза на Синиша Малог. [6] По тој повод Синиша Мали рекол дека „стои зад својата работа“ [7] Недолго потоа, на 20. јануари 2015 година година, Сајмон Циферт (Шимон Циферт), главен уредник на списанието „Организација и менаџмент“, во кое била објавена научната работа на Синиша Малог, го повлекува својот текст „Создавање вредност преку реструктуирање и приватизација, со образложение дека некои делови од текстот се „речиси идентични со докторската теза на Стифанос Хајлемериам“, „Создавање, управување и приватизација на корпоративна вредност: реструктуирање и управување со компании во транзиција - случај на Еритреја“, Универзитет во Гронинген (2001) (Создавање корпоративна вредност, управување и приватизација: реструктуирање и управување со претпријатија во транзиција – случајот на Еритреја, Универзитет во Гронинген, 2001 година).[8] По извршената ревизија на текстот поднесен од главниот коавтор, редакцијата на списанието повторно ја објавила споменатата студија со воведната белешка Да се ​​коригира [9] во која друг извор од литературата што е користена при изработката на студијата, која бил испуштен во претходната верзија поради техничка грешка, бил споменат.

Белград на вода, случајот Савамала[уреди | уреди извор]

За време на мандатот на Синиша Малог како градоначалник на Белград, започнала имплементацијата на контроверзниот проект Белград на вода. Овој проект бил критикуван од стручни и граѓански здруженија од архитектонски, урбанистички, економски и правно-процедурален аспект.[10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

Признанија[уреди | уреди извор]

Носител е на Орденот на великомачениците од Крагуевац, прв степен, со благослов на српскиот патријарх Иринеј, кој му го врачил владиката Јован Шумадијски.[17] Тој е почесен носител на црн појас во теквондо 5 ден за придонес во развојот на спортот воопшто, а особено на теквондото.

Течно зборувал англиски, користел грчки и учел кинески.[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Siniša Mali ponovo postao doktor, ovog puta Ekonomskog fakulteta u Slovačkoj“. www.021.rs (српски). 2023-06-29. Посетено на 2023-09-23.
 2. Вучићевић, А. „Синиша Мали“. vesti-online.com. Архивирано од изворникот на 28. 01. 2018. Посетено на 27. 1. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 3. „Gradonačelniku Beograda Siniši Malom nagrada „Najevropljanin" za 2014“. Grad Beograd - Zvanična internet prezentacija | Gradonačelniku Beograda Siniši Malom nagrada „Najevropljanin” za 2014. (српски). Посетено на 27. 3. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. Fonet, Piše: (13. 11. 2017). „Mali: Beograd najtolerantniji grad u regionu“. Dnevni list Danas (српски). Посетено на 27. 3. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)CS1-одржување: излишна интерпункција (link)
 5. Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. „Beograd najpopularnija destinacija na Sajmu turizma u Šangaju“. www.rts.rs. Посетено на 27. 3. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Velike tajne Malog majstora – Ili kako je Siniša Mali ukrao doktorat - Raša Karapandža“. Peščanik. 9. 7. 2014. Посетено на 26. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 7. V, Piše:; Cvejić, rić-B. (10. 07. 2014). „MALI: Stojim iza svog doktorskog rada“. Dnevni list Danas (српски). Посетено на 30. 04. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)CS1-одржување: излишна интерпункција (link)
 8. Barjaktarović Rakočević, Sladana; Savoiu, Gehorghie. „Retraction Notice to Siniša Mali“. ff. Архивирано од изворникот на 29. 11. 2018. Посетено на 26. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 9. Mali, Siniša; Barjaktarović Rakočević, Slađana; Savoiu, Gheorghe. „vALUE CREATION THROUGH RESTRUCTURING – KEY VALUE DRIvERSAND vALUE CREATION MODELS“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 14. 10. 2017. Посетено на 26. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 10. „Glavni šef, Siniša Mali i 100.000 evra“ (српски). 2024-03-21. Посетено на 2024-03-24.
 11. Транспарентност Србија: Да ли је за Београд на води искључена конкуренција?, Блиц, 20. јануар 2014.
 12. Декларација ААС о Београду на води, 5. март 2015.
 13. Осам спорних тачака из уговора о Београду на води, Транспарентност Србија, 26. септембар 2015.
 14. Пресинг о Београду на води: Неуставан међудржавни уговор Архивирано на 6 декември 2016 г., Н1, 22. септембар 2015.
 15. После Лекс специјалиса за Београд на води сарадња је немогућа, Академија архитектуре Србије, 10. март 2015.
 16. САНУ изнела 22 странице примедаба на „Београд на води“, Политика, 6. новембар 2014.
 17. „Архивирана копија“. Архивирано од изворникот на 14. 04. 2019. Посетено на 30. 07. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 18. srbija.gov.rs. „Синиша Мали“. www.srbija.gov.rs (српски). Посетено на 20. 3. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Душан Вујовиќ
Ана Брнабиќ Предлошка:Мал
Министерство за финансии на Србија
2018—денас
На должноста
Претходник
Драган Ѓилас
Градоначалник на Белград
2013—2018
Наследник
Андреја Младеновиќ Предлошка:Мал
Зоран Радојичиќ