Синема Сити (филмски фестивал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наградата Ibis, дизајнирана од Никола Пешиќ

Синема Сити е меѓународен филмски фестивал кој се одржува секоја година во Нови Сад, Србија.

Во текот на осумте дена на фестивалот, Нови Сад станува фестивалски град, со изобилство филм, музика и академски програми. Програмскиот концепт на фестивалот се состои од три сегменти – Cinema City Films, PRO и Music, а сите се реализираат на 10 градски локации.

Програма[уреди | уреди извор]

Фестивалот вклучува филм, музика и академска програма, кои се одржуваат на повеќе од 10 локации во Нови Сад.

Синема сити филм е главниот дел на фестивалот, прикажувајќи над 100 независни филмови секоја година. Оваа програма е особено фокусирана на млади филмски автори од земјата, регионот и светот. Изборите на натпреварот вклучуваат Национална класа, која ги прикажува најдобрите домашни достигнувања; До 10.000 долари, што прикажува нискобуџетни филмови од целиот свет; и Fresh Danube Films, кој претставува избор на најдобри дебитантски и втори филмови потпишани од автори од регионот на Дунав. Филмската програма вклучува и ревијални селекции, со кои секоја година се почестуваат различни домашни и странски режисери и кина, избор на Планет Рок за прикажување на најдобрите музички документарни филмови, 360° за прикажување на најновите достигнувања на меѓународната инди продукција, шорцеви на Синема Сити и специјални проекции. Филмови по програмски селекции

УЈП селекцијата на фестивалот Синема Сити е наменета за филмски автори и професионалци од земјава и регионот. Неговата цел е да го поддржи образованието и вмрежувањето и соработката помеѓу луѓето кои се сегашноста и иднината на домашната и регионалната кинематографија. Овој избор комбинира два паралелни насоки на филмска продукција во Србија – домашна филмска продукција и странска продукциска служба. Изборот на PRO е составен од Cinema City Campus – едукативна програма за млади филмски автори и професионалци од Србија и регионот, и Cinema City Industry – платформа за вмрежување меѓу професионалците и за покренување прашања од посебно значење за домашната кинематографија.

Синема сити мјузик е дел од фестивалот кој организира отворање и затворање забави, концерти и придружни музички настани за време на фестивалот, во кој досега се најдоа некои од најзначајните домашни и странски диџеи и музичари. Посебен сегмент од музичката програма е PLANET ROCK FESTIVAL, кој е резултат на соработката помеѓу Здружението Cinema City и HNS Creative. Планет Рок е интердисциплинарен фестивал, кој има за цел да интегрира неколку сегменти од алтернативната култура. Визијата на овој проект е да обезбеди оригинална филмска и музичка платформа со цел да се генерира рамка за позиционирање на Нови Сад како нов, креативен забавен центар кој стимулира алтернативни и прогресивни автори. Cinema City Music

Конкуренција[уреди | уреди извор]

Национална класа ги прикажува достигнувањата на националната кинематографија и премиерите. Сите филмови од оваа селекција се во конкуренција за наградите Cinema City. Фестивалот ќе биде домаќин на многу домашни филмски автори и филмски екипи.

Свежи филмови од Дунав Главната цел на Фреш Дунав Филмс е да ја промовира и поддржи културната различност и креативната синергија на кинематографиите покрај реката Дунав. Оваа програма е креативен резултат на минатогодишниот проект кој беше поддржан од Европската културна фондација.

До 10.000 долари опфаќа филмови направени со буџет од помалку од 10.000 долари. На овој конкурс се пријавиле автори од целиот свет.

Историја[уреди | уреди извор]

Официјално лого на Меѓународниот филмски фестивал Синема Сити

Од 2010 година, фестивалот Синема Сити бил независно организиран од Здружението Синема Сити. Организациската структура е претставена преку Управниот одбор и Советот на фестивалот, како и низа соработници и пријатели кои во текот на целата година работат на развој и организација на фестивалот и други проекти од културно значење. Овој фестивал се базира на концептот на фестивалски град, кој бил промовиран на филмскиот фестивал во Србија во 2007 година. Асоцијацијата „Егзит“ ја презела организацијата на фестивалот во 2008 година и вовела значителни промени во програмскиот концепт. Во текот на 2008 и 2009 година, Синема Сити се развил во меѓународен филмски фестивал, кој преку својот обем, филмска програма и истакнати гости од целиот свет, претставувал важен културен и филмски настан за Србија и регионот. Во 2010 година, организацијата на фестивалот Синема Сити ја презело Здружението Синема Сити, кое продолжува да го негува и развива фестивалот и во смисла и од инфраструктура.

Гости[уреди | уреди извор]

Гости на фестивалот во 2008 и 2009 година биле Гилермо Ариага, кој ја доби наградата за најдобро сценарио на Кан во 2005 година, победник на филмскиот фестивал „Трибека“ во Њујорк – Ленс Хамер, првиот српски победник на филмскиот фестивал во Сараево – Владимир Перишиќ, како како и домашни и регионални филмски икони како Мики Манојловиќ, Горан Паскаљевиќ, Емир Кустурица, Пјер Жалица, Деспина Маузаки. Специјален гостин на Фестивалот во 2010 година беше познатата американска глумица и пејачка – Џулиет Луис, која настапи со својот бенд на музичкото отворање на Синема Сити на 5 јуни 2010 година. Над 80.000 луѓе го посетија Синема Сити, а ведрото небо, топлото време и квалитетната програма секако придонесоа за голем број посетители на кината на отворено, кои се една од најсилните страни на фестивалот Синема Сити. Публиката била многу заинтересирана и за гостувањето на ирачкиот режисер Мохамед Ал Дараџи. Cinema City 2011 ги претстави некои од најзначајните современи автори од светот на независниот филм. Гости на фестивалот, во чија чест Синема Сити организираше проекции на голем број ретроспективи, биле унгарскиот режисер Бела Тар, литванскиот автор Шарунас Бартас и полската режисерка Дорота Кеџиерзавска. Синема Сити бил домаќин на Бордот на Европската филмска академија и на бројни режисери, продуценти, сценаристи, глумци и филмски професионалци како Ник Пауел, Бруно Шателин, Лоренс Херсберг, Андреас Дресен и многу филмски ѕвезди од Србија и регионот. Голем интерес предизвикаа и домашните филмски автори, но и младите филмски уметници, иднината на домашната кинематографија. Официјална веб страна

Жирито[уреди | уреди извор]

 • 2014:
 1. Национална класа на жирито: Лоик Магнерон, Рејмонд Фатанавирангун, Питер Стумбур
 2. Жирито до 10.000 долари: Сарита Матијевиќ, Никола Мајдак Џуниор, Дин Радовановиќ
 3. Жирито Свежи филмови за Дунав: Дејвид Гонсалес
 4. Жирито на МТВ: Александар Илиќ, Борис Миљковиќ
 5. Жирито FIPRESCI Србија: Милан Д. Шпичек, Борис Гигов, Дејан Дабиќ
 • 2013:
 1. Национална класа на жирито: Катрин Гебе, Марек Розенбаум, Чад Ченуга
 2. Жирито до 10.000 долари: Бранкица Драшковиќ, Владимир Црњански, Урош Томиќ
 • 2012:
 1. Национална класа на жирито: Лоренс Херзберг, Давиде Манули, Мери Назари, Лорена Павлиќ, Мартин Швејгофер
 2. Излезна точка на жирито: Фридрик Тор Фридрикссон, Сајмон Пери, Жан Рој, Мира Сталева, Вил Тизард
 3. Гладни денови на жирито: Вил Тизард, Жоао Педро Родригес, Звонимир Јуриќ, Сантјаго Филол
 4. Жирито до 10.000 долари: Рајко Петровиќ, Невена Матовиќ, Ирена Шкориќ
 • 2011:
 1. Излезна точка на жирито: Дорота Кеџиерзавска, Сергеј Лаврентиев, Ана Марија Роси, Игор Штерк, Висар Вишка
 2. Национална класа на жирито: Филип Азури, Шарунас Бартас, Јан Цвиткович, Ева Хуберт, Беки Пробст
 3. Жирито до 10.000 долари: Никола Љуца, Владимир Паскаљевиќ, Дамир Тодоровиќ
 • 2010:
 1. Излезна точка на жирито: Канан Гереде, Гај Жак, Нинос-Фенек Микелидис, Штефен Винк, Калина Ковачевиќ
 2. Национална класа на жири: Дејан Ачимовиќ, Туре Мункхолм, Кирил Разлогов, Јелка Штергел, Алберт Видерспил
 3. Жирито до 10.000 долари: Готје Моракс, Огњен Главоник, Дуња Кустурица
 • 2009:
 1. Излезна точка на жирито: Тунџел Куртиз, Мартин Блејни, Иван Фила, Лабина Митевска, Елис Дрисен
 2. Националната класа на жирито и до 10.000 долари: Пјер Жалица, Лудовик Чаварот, Срѓан Кољевиќ, Илијана Китанова, Падраиќ Дилејни
 3. Жирито FIPRESCI Србија: Сандра Перовиќ, Владимир Црњански, Сташа Јамусаков
 • 2008:
 1. Излезна точка на жирито и национална класа: Радан Поповиќ, Деспина Музаки, Дом Ротеро, Питер ван Бурен, Томас Полард
 2. Жирито до 10.000 долари Жири: Игор М. Тохољ, Марија Перовиќ, Саша Радојевиќ

Награди[уреди | уреди извор]

Наградата на фестивалот Ибис го добила името по птица, чие живеалиште е во областа Дунав, недалеку од базата на фестивалот. Според народните преданија, Ибис е последното суштество во дивината кое бара покритие од лошото време, но и првото што повторно се појавило по него, со што се открива како гласник на убавото време. Изработена е од српскиот вајар Никола Пешиќ.

2014 година[уреди | уреди извор]

 • Гран при (програма „Национален час“): „Непослушните“ од Мина Ѓукиќ
 • Најдобра режија (програма „Национален час“): Мина Ѓукиќ „Непослушните“
 • Најдобар глумец (програма „Национална класа“): Мухамед Дуповац „Толку жешко беше топот“
 • Најдобра глумица (програма „Национална класа“): Хана Селимовиќ „Непослушните“
 • Посебни споменувања (програма „Национален час“): „Нимфа“ од Милан Тодоровиќ и „Гробари“ од Драган Николиќ
 • Најдобар филм (програма „До 10.000 долари“): „Кучиња скитници“ на Атану Мукерџи
 • Специјални споменувања (програма „До 10.000 долари“): „Горан“ од Роберто Сантагуида и „Итен излез“ од Владимир Тагиќ
 • Најдобар филм (програма „Fresh Danube Films“): „Слободен влез“ на Ивон Керекгиарто
 • СРПСКИОТ ДЕЛ ФИПРЕСЦИ:
 • Најдобар филм (програма „Национален час“): „Толку беше топот топ“ на Бобан Скерлиќ
 • Најдобар филм (програма „Fresh Danube Films“): „Кадифени терористи“ на Павол Пекарчик, Иван Острочовски и Петер Керекес
 • МТВ НАГРАДА:
 • Најдобро регионално музичко видео: Стефан Ѓорѓевиќ за неговиот спот за „Wahine“ од Threesome.

2013 година[уреди | уреди извор]

 • Гран при (програма „Национален час“): „Кругови“ од Срдан Голубовиќ
 • Најдобра режија (програма „Национален час“): Бојан Вук Косовчевиќ „Вител“
 • Најдобро сценарио (програма „Национален час“): Горан Марковиќ и Тихомир Станиќ“
 • Најдобар глумец (програма „Национална класа“): Небојша Глоговац за улогите во „КРУГИ“ и „АРТИЛЕРИЧК“
 • Најдобра глумица (програма „National class“): Дара Џокиќ „Whitering“
 • Специјалната награда на жирито ја добија Коста Ѓорѓевиќ, режисер на „Тролинг“, глумицата Христина Поповиќ („Кругови“), глумецот Никола Ракочевиќ („Кругови“, „Тролинг“) и студентите од Факултетот за драмски уметности во Белград, Арон Секел, Рашко. Милатовиќ, Милош Миловановиќ, Немања Војновиќ, Петар Ристовски, Теа Лукач, Марко Ѓорѓевиќ и Лука Попадиќ за сценарио и режија на „КАДЕ Е НАДИЈА?
 • Најдобар филм (програма „До 10.000 долари“): „Или зборови, ниту тивко“ Дин Радовановиќ
 • Специјална награда на жирито за анимиран филм (програма „До 10.000 долари“): „Враќање“ Јелена Ороз
 • Специјална награда од жирито за глумци (програма „До 10.000 долари“): Милица Трифуновиќ и Младен Совиљ „Реално добро панелирање“
 • Награда од публика (програма „Излезна точка“): „Писмо до татко ми“ Дамир Чучиќ

2012 година[уреди | уреди извор]

 • Гран при (програма „Национален час“): „Клип“ на Маја Милош
 • Најдобра режија (програма „Национален час“): Мирослав Момчиловиќ „Смрт на човек на Балканот“
 • Најдобро сценарио (програма „Национален час“): Мирослав Момчиловиќ „Смрт на човек на Балканот“
 • Најдобра глумица (програма „Национална класа“): Нада Шаргин „Практичен водич за Белград со пеење и плачење“
 • Најдобар глумец (програма „Национална класа“): Емир Хаџихафизбеговиќ „Смрт на човек на Балканот“
 • Специјално признание добива „Redemption Street“ за извонредната кинематографија
 • Награда на публиката („Национална класна програма“): „Парада“ од Срѓан Драгојевиќ
 • Најдобар филм (програма „Излезна точка“): „Нефер свет“ на Филипос Цитос
 • Најдобар филм (програма „Гладни денови“): „Звуци од соседството“ на Клебер Мендоса Фиљо
 • Најдобар филм (програма „До 10.000 долари“): „Мираж“ на Срѓан Кеча
 • Најдобар српски филм (програма „До 10.000 долари“): „Другиот брег“ на Марко Ѓорѓевиќ
 • Најдобар унгарски филм (програма „До 10.000 долари“): „Девет и половина“ на Анико Урбан
 • Специјално признание за најдобар документарен филм добива полскиот филм КАМП на Томаш Језиорски
 • Посебно признание за режија добива филмот „Стеван М. Живковиќ“ на Владимир Тагиќ
 • Специјално признание за директорот на фотографија Иван Марковиќ во филмот „Фрагменти“
 • Српскиот огранок на меѓународната федерација на филмски критичари FIPRESCI, со членови на жирито: Ивана Кроња, Ненад Дукиќ, Дејан Петровиќ
 • Ја доделува наградата на критичарите на:
 • Избор на излезна точка, Симон Кајсер да Силва за Стокхолм Исток
 • Избор на национално одделение, Бојан Вулетиќ за Практичен водич за Белград со пеење и плачење
 • Српски избор на меѓународна федерација на филмски критичари ФИПРЕСЦИ со членови на жирито: Милан Д. Шпичек, Борис Гигов и Владимир Џудовиќ
 • Ја доделува наградата на критичарите на:
 • Избор од Националната класа: Смрт на човек на Балканот, од Мирослав Момчиловиќ
 • Избор на излезна точка: Соработник, од Мартин Донован

2011 година[уреди | уреди извор]

 • Гран при (програма „Национална класа“): „Тилва Рос“ од Никола Лезаиќ
 • Најдобра режија (програма „Национална класа“): Олег Новковиќ „Бел бел свет“
 • Најдобро сценарио (програма „Национална класа“): Никола Лезаиќ „Тилва Рос“
 • Најдобар глумец (програма „Национална класа“): Никола Ракочевиќ „Оражување“
 • Најдобра глумица (програма „Национална класа“): Јасна Ѓуричиќ „Бел бел свет“
 • Најдобра фотографија (програма „Национален час“): Душан Јоксимовиќ „Непријателот“
 • Најдобра монтажа (програма „Национален час“): Александра Миловановиќ „Кино Комунисто“
 • Најдобра оригинална партитура (програма „Национална класа“): Борис Ковач „Белиот бел свет“
 • Најдобра сценографија (програма „Народен час“): Зорана Петров „Непријателот“
 • Најдобар костим (програма „Национална класа“): Лана Павловиќ „Непријателот“
 • Специјална награда (програма „Национална класа“): омнибус „Октомври“
 • Најдобар филм (програма „Излезна точка“): „Розата на Кавасаки“ од Јан Хребејк
 • Најдобра режија (програма „Излезна точка“): Богдан Џорџ Апетри „Outbound“
 • Најдобар глумец (програма „Exit Point“): Брајан Браун „Limbo“
 • Најдобра глумица (програма „Exit Point“): Ана Улару „Outbound“
 • Специјална награда (програма „Излезна точка“): „Cerro Bayo“ од Викторија Галарди
 • Најдобар филм (програма „До 10.000 долари“): „9-ти март“ на Ирена Шкориќ
 • Специјално признание за најдобра глумечка изведба (програма „До 10.000 долари“): Вишња Обрадовиќ „Златна лига“
 • Специјално признание за општествено значаен документарен филм (програма „Up 10.000 Bucks“): „Trials, Tribulations & Sustainable Growth of a Cock“ од Владимир Перовиќ
 • Специјално признание за смешен и провокативен документарец (програма „До 10.000 долари“): „Реалност, заеби“ од Немања Војиновиќ
 • Почесна награда за неговото извонредно достигнување како глумец: Бата Живојиновиќ
 • Награда од публиката: „Кино комунисто“ од Мила Турајлиќ
 • Награди од жирито на FIPRESCI:
 • најдобрата игра (програма „Излезна точка“): „Тамара Дру“ од Стивен Фреарс
 • најдобар филм (програма „Национален час“): „Како ме украдоа Германците“ на Миша Радивојевиќ
 • Награди од жирито на FEDEORA:
 • филм „Непријателот“ на Дејан Зечевиќ (програма „Народна класа“)
 • филм „Мајки“ на Милчо Манчевски (програма „Балканска кутија“)
 • Српскиот огранок на FIPRESCI доделува:
 • филмот „Шоуто мора да продолжи“ на Невио Марасовиќ
 • посебно споменување „Напуштени“ од Адис Бакрач

2010 година[уреди | уреди извор]

 • Гран при (програма „Излезна точка“): „Зимска коска“ во режија на Дебра Граник
 • Најдобра режија (програма „Излезна точка“): Чуан Лу „Град на животот и смртта“
 • Најдобар глумец (програма „Излезна точка“): Емир Кустурица „Збогум“
 • Најдобра глумица (програма „Излезна точка“): Лола Дуенас „И јас исто така“
 • Специјално признание („Програма за излезна точка“): Мохамед Ал-Дараџи „Синот на Вавилон“
 • Најдобар филм (програма „Национален час“): „Жената со скршен нос“ на Срѓан Кољевиќ
 • Најдобра режија (програма „Национален час“): Саша Хајдуковиќ, „32 декември“
 • Најдобро сценарио (програма „Национален час“): Срѓан Кољевиќ, „Жената со скршен нос“
 • Најдобар глумец (програма „Национален час“): Небојша Глоговац, „Жената со скршен нос“
 • Најдобра глумица (програма „Национален час“): Николина Ѓорѓевиќ, „32 декември“
 • Специјално признание за уметнички придонес: Властимир Велисављевиќ, „Ѓаволски град“
 • Најдобар филм (програма „До 10.000 долари“): „Четврток“ на Никола Љуца
 • Специјално признание за режија (програма „До 10.000 долари“): Дане Комљен, „Веќе сум се што сакам да имам“
 • Специјално признание за оригинален пристап (програма „До 10.000 долари“): Louise BotkayCourcier, „Useless Landscape“
 • Специјално признание за надежен режисер (програма „До 10.000 долари“): Зоран Таировиќ, „Црвенкапа“
 • Награда од публиката за најдобар филм: „Жената со скршен нос“ на Срѓан Кољевиќ

2009 година[уреди | уреди извор]

 • Најдобар филм (програма „Национална класа“): „Обични љуби“ на Владимир Перишиќ
 • Режија (програма „Национален час“): Срѓан Драгојевиќ „Свети Георгије убива аждаху“
 • Сценарио (Програма „Национален час“): Мирослав Момчиловиќ „Чекај ме, ја sigurno neću doći“
 • Монтажа (програма „Национален час“): Петар Марковиќ „Свети Георгије убива аждаху“
 • Кинематографија (програма „Национален час“): Александар Рамадановиќ „Јесен у мојој училишта“
 • Водечка машка изведба (програма „Национален час“): Лазар Ристовски „Свети Георгије убива аждаху“
 • Водечка женска изведба (програма „Национален час“): Мирјана Карановиќ „Тамо и ова“
 • Специјална награда (програма „Национален час“): „Јесен у мојој улици“ од Милош Пушиќ
 • Категорија до 10.000 долари: „Живан Пујиќ Џими“ од Огњен Главониќ
 • Гран при на програмата „Exit Point“: „Тони Манеро“ во режија на Пабло Ларено

2008 година[уреди | уреди извор]

 • Гран при на фестивалот: „Баласт“ (режисер: Ленс Хамер )
 • Најдобар филм (српски филм): „Љубав и други злочини“ Стефан Арсенијевиќ
 • Режија (српски филм): Дејан Зечевиќ „Четврти човек“
 • Сценарио (српски филм): Небојша Ромчевиќ „Na lepom plavom Dunavu“
 • Монтажа (српски филм): Марко Глушац „Четврти човек“
 • Кинематографија (српски филм): Милош Кодемо „Милош Бранковиќ“
 • Оригинална музика (српски филм): Борис Ковач „Na lepom plavom Dunavu“
 • Водечка машка изведба (српски филм): Никола Којо „Четврти човек“
 • Водечка женска изведба (српски филм): Ана Франиќ „Na lepom plavom Duvanu“
 • Категорија до 10.000 долари: „Успаванка за дечака“ од Милош Пушиќ
 • Посебен придонес кон современиот филмски израз: „Неверојатната вистина за Кајн Ракела“ од Олаф де Флер Јоханесон

2007 година[уреди | уреди извор]

Податотека:Logo filmski festival srbije.jpg
Официјално лого на првото издание на Cinema City
 • Најдобар филм - Гран при: „Бел епок“ (режија: Никола Стојановиќ)
 • Најдобра режија: Саболч Толнаи
 • Сценарио: Угљеша Шајтинац/ Дејан Николај Краљачиќ
 • Кинематографија: Милад Таук
 • Оригинална музика: Арсен Дедиќ
 • Водечка машка изведба: Кенеди Хасани
 • Водечка женска изведба: Вита Мавриќ
 • Споредна машка изведба: Петар Божовиќ
 • Споредна женска изведба: Милена Васиќ Ражнатовиќ
 • Монтажа: Александар Рајковиќ
 • Дизајн на звук: Лукас Гргожевски
 • Сценографија: Миодраг Николиќ
 • Костимографија: Јелена Петровиќ
 • Шминка: Милена Стефановиќ/ Тамара Спасојевиќ
 • Најдобар филм - програма Еуримаж: „Транс“ на Терезе Вилаверде

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на филмски фестивали во Европа
 • Список на српски филмови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]