Ченто (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сингелиќ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Методија Андонов Ченто
Методија Андонов Ченто is located in Македонија
Методија Андонов Ченто
Местоположба на Методија Андонов Ченто во Македонија
Координати 42°0′50″N 21°29′42″E / 42.01389° N; 21.49500° E / 42.01389; 21.49500Координати: 42°0′50″N 21°29′42″E / 42.01389° N; 21.49500° E / 42.01389; 21.49500
Општина Гази Баба
Население 23915 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 227 м
Commons-logo.svg Методија Андонов Ченто на Ризницата
Геодетска карта на Ченто (тогаш Хасанбегово).

Методија Андонов Ченто — населба во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје. Порано, населбата се водела под името Синѓелиќ.

Во склоп на населбата спаѓаат и населените места Камник и Инџиково.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населбата е релативно млада, којашто се уште се гради.

Има пазарски комплекс, трговски центар, како и повеќе седишта на скопски фирми.

Демографија[уреди | уреди извор]

Националност Број
Македонци 12 499
Албанци 8 818
Турци 316
Роми 891
Власи 83
Срби 657
Бошњаци 407
други 244

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Навивачка група „Комити Ченто“[уреди | уреди извор]

Чентовци како верни следбеници на ФК Вардар се горди на својата навивачка група, којашто е една од најбројните подгрупи на Комити Запад. Како таква функционира околу 15-тина години, но нејзиното постоење е официјализирано во 2008 година, со што доаѓа и акронимот КЧ-08.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Борис Трајковски (1956-2004) — втор претседател на Република Македонија (иако е роден во Струмица, тој живеел во Ченто)
  • Вера Јоциќ (1923-1944) — народен херој на Југославија и Македонија
  • Алија Авдовиќ (1912-1941) — комунистички деец
  • Агим Саити (р.08 април 1980) — македонски сликар

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Верски објекти". Општина Гази Баба. Посетено на 2010-11-28.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. ОСВЕТУВАЊЕ НА КАМЕН ТЕМЕЛНИКОТ НА МПЦ СВЕТА ЛИДИЈА МАКЕДОНСКА ВО ЧЕНТО

Надворешни врски[уреди | уреди извор]