Сина ѕвездичка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сина ѕвездичка
Ageratum houstonianum (alverson).jpg
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Племе: Eupatorieae
Род: Ageratum
Вид: A. houstonianum
Биномен назив
Ageratum houstonianum
Mill.

Сина ѕвездичка или Агерат (лат. Ageratum houstonianum; син. Ageratum mexicanum)[1] претставува ниска едногодишна билка. Има преубава виолетово сина боја, а може да се сретне и розово - црвената боја и потекнува од фамилијата на „Asteraceae“. Бидејќи е украсно растение, за негово одгледување на балконите треба да се има предвид дека ова растение бара сончева експозиција. Висината на стеблото му изнесува должина од 30-45см па сè до 1метар. Листовите му се со димензии од 2-7см. Цвета на средината од месец август или почетокот на месец септември.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bailey, L. H. (2005). Manual of Gardening (Second Edition). Project Gutenberg Literary Archive Foundation.
  2. „Ageratum houstonianum“. Flora of North America.