Прејди на содржината

Сина капинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Сина|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Сина капинка
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Сина
Вид: Сина капинка
Научен назив
Сина капинка
Сина капинка
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Rosales
Семејство: Rosaceae
Род: Rubus
Вид:
R. caesius
Биномен назив
Rubus caesius

Синоними
 • Rubus caeruleus Gilib.
 • Rubus coeruleus Gilib.
 • Rubus humilis Bubani
 • Rubus ligerinus Genev.
 • Rubus mitissimus Ripart ex Genev.
 • Rubus rivalis Genev.
 • Rubus sabulosus Sudre
 • Selnorition cesius (L.) Raf. ex B.D.Jacks.
 • Selnorition caesius (L.) Raf. ex B.D.Jacks.

Rubus caesius е евроазиски вид на роса, познат како сина капинка. Како и другите роси, таа е вид на цветно растение од семејството рози, поврзано со капината. Широко е распространета низ поголемиот дел од Европа и Азија од Ирска и Португалија до провинцијата Ксинџијанг во западна Кина.[1] Таа, исто така, била донесена на одредени локации во Аргентина, Канада и САД.[2][3][4][5]

Овошје

Сината капинка е слична и често помешана со формите на Rubus fruticosus.[1] Тоа е мала грмушка која расте до 2 м со двегодишни стебла кои умираат по плодноста во втората година. Стеблата се синкаво-сиви и понекогаш бодликави. Тие имаат стебленца и сечилата на листовите се во форма на палма, или се состојат од три овални ливчиња со назабени рабови и остри точки, или се само со три лобусни. Има лабава група од неколку бели цветови околу 2.5 см во пречник. Чашката има пет сепали, а королата е составена од пет раширени ливчиња со ситно забни рабови. Плодот е мешавина од неколку црни, месести трупови со синкасто восочen цут. Росата цвета од јуни до септември.[4][6]

Распространетост и живеалиште

[уреди | уреди извор]

Сината капинка најчесто населува области со карпеста но обична почва и светла сенка.[1] Често се среќава во маргините на шумите, карпестите широколисни шуми и грмушки покрај вода.[7] Росата може да се хибридизира со малина (Rubus idaeus) и со Rubus saxatilis.

Различни хибриди и сорти се развиени од дивата форма на сината капинка, вклучително и хибрид на малини и капини.[8]

 1. 1,0 1,1 1,2 Rubus caesius (Dewberry)“. Online Atlas of the British & Irish Flora. Biological Records Centre. Посетено на 9 August 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „BRC“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. „PLANTS profile for Rubus caesius (European dewberry)“. USDA. Посетено на 9 August 2013.
 3. Flora of China, Rubus caesius Linnaeus, 1753. 欧洲木莓 ou zhou mu mei
 4. 4,0 4,1 Flora of North America, Rubus caesius Linnaeus, Sp. Pl. 1: 493. 1753. European dewberry
 5. Altervista Flora Italiana, Rubus caesius L. includes photos and European distribution map
 6. „Dewberry: Rubus caesius. NatureGate. Посетено на 29 December 2013.
 7. „Occurrence of European Dewberry, Rubus caesius (Rosaceae), Naturalized in Iowa and Michigan“. Michigan Botanist. Посетено на 9 August 2013.
 8. Darrow, G.M. (1955). „Blackberry—raspberry hybrids“. Journal of Heredity. 46 (2): 67–71. doi:10.1093/oxfordjournals.jhered.a106521.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]