Синајска Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Синајската Гора)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирот „Св. Катерина“ кај Синајската Гора

Синајска Гора или Мојсеева Гора, е планина, која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот Полуостров со висина од 2.285 м. Позната е во јудаизмот, христијанството и исламот. Оваа планина е позната по местото каде Мојсеј ги примил Десетте Божји заповеди.