Синан Акдаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синан Акдаг, 2022

Синан Акдаг (роден на 5 ноември 1989 година) е германски професионален хокеар кој игра одбрана. Тој во моментов игра за Адлер Манхајм во Германската хокеарска лига.

Меѓународна сцена[уреди | уреди извор]

По претставувањето на Германија на ниво на У17, У18 и У20, дебитирал во машката репрезентација во декември 2011 година.[1] Акдаг бил номиниран да биде дел од германскиот тим за време на Олимписките игри во 2018 година во Јужна Кореја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Das bleibt ewig in Erinnerung" - 12 - DEL.org“. www.del.org. Архивирано од изворникот на 2016-04-20. Посетено на 2016-04-09.