Синагога Хасед Ли Аврам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Хасед Ли Аврам
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност Јудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски тип синагога
Завршен 1953


Синагогата Хасед Ли Аврам (турски:?) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, на Златниот Рог, Турција. Била изградена околу 1960 година.