Синагога Тиферет Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Тиферет Израел
בית הכנסת תפארת ישראל
Tiferes Yisroel Syn side view.jpg
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Тиферет Израел (хебрејски :בית הכנסת תפארת ישראל) е еврејски храм која се наоѓала во муслиманската населба во стариот дел во Ерусалим, Израел. Оваа синагога била изградена во XVIII век но истата била разрушена во 1948 година.