Синагога Малем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Малем
Neve Şalom Sinagogu
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностЈудаизам
Осветен1961
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Малем (турски:Maalem Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Златниот Рог, Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во 1960 година.