Синагога Кал Кадос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Кал Кадос
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност Јудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски тип синагога
Завршен 1880

Синагогата Кал Кадос (турски:?) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Била изградена од страна на руските евреи околу 1880 година .