Синагога Беит Ел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синагога Беит Ел
ישיבת המקובלים בית אל
YeshivaBeitel2.JPG
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Беит Ел (хебрејски :ישיבת המקובלים בית אל) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа синагога била центар на кабалистичкото учење во Ерусалим повеќе од 250 години[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Where Heaven Touches Earth, by Rabbi Dovid Rossoff, Guardian Press, Jerusalem 1999.