Синагога Бакирќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Синагога Бакиркој)
Прејди на: содржини, барај
Синагога Бакирќој
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија Јудаизам
Архитектонски опис
Тип синагога
Завршено 1880
Карактеристики

Синагогата Бакирќој (турски:Bakırköy Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Била изградена околу 1880 година .