Ашкенаска синагога (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Синагога Ашкенази)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Ашкенази
Ashkenazi Sinagogu
Istanbul Ashkenazi Sinagogue Interior.JPG
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностЈудаизам
Осветен1900
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Ашкенази (турски:Ashkenazi Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција, блиску кулата Галата во Бејоглу.

Оваа синагога е една од ретките храмови кои се отворени за верниците и посетителите. Овој објект бил изграден во 1900 година од страна на евреите по потекло од Австрија, кои имигрирале во Турција[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Chief Rabbinate of Turkey (Türkiye Hahambaşılığı)“. Посетено на 22 April 2007.