Синагога Ари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синагога Ари
בית הכנסת הארי
Податотека:Jerusalem-01-01-8.jpg
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Ари (хебрејски :בית הכנסת הארי) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел, во Еврејската населба, во Стариот град.