Синагога Адес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Адес
בית הכנסת עדס
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Осветен1901
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Адес (хебрејски :בית הכנסת עדס) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел, во населбата Наклаот. Овој објект бил изграден околу 1901 година од страна на сириските емигранти. Позната е и како Големата синагога.