Синагога Јеникој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синагога Јениќој
Yenikoy Sinagogu
Yenikoy Sinagogu.JPG
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија јудаизам
Држава Турција
Осветен 1800
Архитектонски опис
Тип синагога
Карактеристики

Синагога Јениќој (турски:Yenikoy Sinagogu) — еврејски храм кој се наоѓа во Јениќој, Истанбул, северно од Босфорот. Овој објект бил изграден околу 1800 година од страна на Абрахам Саломон Командо.

Поврзано[уреди | уреди извор]