Синагога Јеникој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Јениќој
Yenikoy Sinagogu
Yenikoy Sinagogu.JPG
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност јудаизам
Осветен 1800
Архитектонски опис
Архитектонски тип синагога

Синагога Јениќој (турски:Yenikoy Sinagogu) — еврејски храм кој се наоѓа во Јениќој, Истанбул, северно од Босфорот. Овој објект бил изграден околу 1800 година од страна на Абрахам Саломон Командо.

Поврзано[уреди | уреди извор]